Kaiku juhlii satavuotista taivaltaan eri lajien merkeissä pitkin vuotta. Lauantaina 26. heinäkuuta on vuorossa yleisurheilu ja nimenomaan seiväshyppy, joka on seuran yleisurheiluhistorian paraatilajeja.
Kunnan kesätapahtuman Kosken Kohauksen yhteydessä hypättävä kisa on erikoinen siinä mielessä, että hyppypaikka rakennettaan vain tätä tilaisuutta varten Kosken Osuuspankin pihalle.

– Nyt voimme todellakin puhua pop up -hyppypaikasta. Kisan etukäteen kovin nimi on EM-hallissa yhdeksänneksi ponnistanut Saga Andersson, mutta hänen lisäkseen mukana on useampia neljä metriä ylittäneitä naisia. Tyttöjen kilpailussa hyppää myös Kaiun oma juniori Jenna Lehti, kertoo hankkeen puuhamies Janne Lehti.

Kisan tuominen pankin pihalle vaatii satoja talkootyötunteja. Seiväskisan ohella Kaiku myy kisapaikalla juuri painosta saapunutta 100-vuotishistoriakirjaansa. Paikalle saapuu mm. kirjana lähdeviitatutun osuuden kirjoittanut ammattihistorioitsija Ossi Viita.
Kaiun seiväshyppyhistoriasta löytyy 13 henkilökohtaista SM-mitalia eri sarjoista ja seuraennätyskin on kovaa luokkaa eli 530. Sen omistaa Vilma Murron valmentajana tunnetuksi tullut Jarno Koivunen. Myös Koivunen on tulossa kisapaikalle.
Tyttöjen kisa alkaa klo 10.30 ja naisten kisa klo 13. Naisten kisaa ennen Kaiku jakaa stipendit viime vuoden palkittavilleen.
Jo Kohaustorstaina 24.7 heitetään frisbeegolfin Kohaus Open urheilukentän radalla. Kaiun kohaustoimet päättää keskiviikkona 3o.7 keskustan alueella järjestettävä korttelisuunnistus.